Blachy miedziane

Właściwości materiału

Miedź od dawna jest uważana za metal szlachetny i dzięki temu przeniknęła do branży budowlanej. Wiele budynków zabytkowych zostało pokrytych dachem miedzianym i te dachy wytrzymały prawie do dziś bez większych problemów. Zaletą tego materiału jest łatwa obróbka i atrakcyjny wygląd.

Podstawowy skład chemiczny i etykiety

Cu-DPH - 99,9 % Cu, znak jakości
CW024A – znak towaru ... CW024A

Patyna

Jeżeli jest wymagana patyna metalu kolorowego w tym wypadku miedzi (patrz Trwałość i korozja), to możemy ten proces przyśpieszyć dzięki zastosowaniu procesu chemicznego.

Obróbka

Z powodu nadzwyczaj wysokiego przewodnictwa elektrycznego, miedź w środowisku wilgotnym wchodzi w reakcje elektrochemiczne z innymi metalami. W konsekwencji tego, dochodzi do korozji kontaktowej i do poważnego uszkodzenia struktury metalu. Anodowane aluminium z warstwą utlenioną 20 μm posiada odporność na miedziany roztwór wodny. Czyste aluminium traci swój wygląd dekoracyjny, zachowując swoją funkcje. Możliwe jest odizolowanie dwóch materiałów np. folią z tworzywa sztucznego. Elementy ocynkowane lub z blachy ocynkowanej nie wolno umieszczać w kierunku przepływu wody deszczowej, ponieważ  w wyniku by doszło do uszkodzenia tych metali. Części stalowe nie zaleca się umieszczać na miedzianych, ponieważ resztki rdzy powodują widoczne plamy na materiale. Elementy mocujące, takie jak wkręty, gwoździe i inne elementy łączenia muszą być wykonane wyłącznie z miedzi.

Trwałość i korozja

Dzięki warunkom atmosferycznym powierzchnia blach miedzianych z czasem zwietrzeje, robi się matowo brązowa, na końcu przechodzi w typową zielonkawą patynę. Ten proces jest długoterminowy -  patrz tabela. Chemiczny skład patyny  trochę się różni w zależności od środowiska, ale w gruncie rzeczy jest to warstwa ochronna chemicznie ustabilizowana. Zaletą tego procesu jest i tzw. „zabliźnianie” – w przypadku uszkodzenia już pokrytego patyną miejsca, reakcja chemiczna nadal przebiega, co w finale oznacza, że uszkodzone miejsce ponownie pokryje się warstwą ochronną.

Napisz do nas

Close dialog window

Napisz do nas